Rys historyczny

 

Nasza placówka od samego początku jej powstania związana była z opieką nad ludźmi chorymi i cierpiącymi. Do istnienia powołała ją jeszcze za swego życia bł. Maria Luiza Merkert – Współzałożycielka i Pierwsza Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr św.

 

obraz Marii Luizy Merkert

Błogosławiona Maria Luiza Merkert

 

Elżbiety w roku 1865 na prośbę skierowaną do niej przez miejscowego archiprezbitera Edwarda Heinisha, który bardzo pragnął, by Siostry Elżbietanki podjęły posługę ambulatoryjną na terenie parafii i okolicznych wioskach. Zaś na życzenie Burmistrza Chełmska Śląskiego pierwsze Siostry, przybyłe tu 8 lutego 1865 roku rozpoczęły również pielęgnację 15 chorych w miejskim szpitalu. W wyniku działań wojennych w 1866 roku w Chełmsku umieszczono bardzo wielu rannych żołnierzy pruskich i austriackich, którzy korzystali z niezwykle troskliwej opieki Sióstr Elżbietanek. W następnych latach rozszerzono posługę Sióstr o przedszkole i ochronkę. W roku 1935, w miejsce mocno już wyeksploatowanego i niewystarczającego szpitala, Siostry wybudowały nowy dom, do którego wprowadziła się siedmioosobowa Wspólnota Sióstr. Nadal pielęgnowały one chorych i prowadziły ochronkę, również przez cały okres II wojny światowej. W latach 1954-56 w wyniku tzw. „ustaw majowych” Siostry zostały internowane przez władze komunistyczne Polski do obozów pracy w Gostyniu, Kobylinie i Dębowej Łące. Po zwolnieniu Sióstr i powrocie do Chełmska Siostry podjęły opiekę ambulatoryjną nad chorymi, posługiwały przy parafii a także w Społecznym Ośrodku Zdrowia.
Obecnie w naszym Domu Opieki posiadamy 8 miejsc dla osób starszych a Wspólnotę tworzą trzy Siostry – S.M. Kajetana Szydłowska, S.M. Goretti Zając oraz Przełożona Konwentu S.M. Magdalena Sztraj.

 

TRANSLATE